čtvrtek 22. srpna 2013

Málem bych zapomněla :-) .......

   Když jsem se vrátila z Pargy, tak se mě moje milá kolegyně zeptala - a co film Ukradli torzo Jupitera, znáš? Znám, ale dlouho jsem ho neviděla. A víš, kde se natáčel? Tak to nevím, ale bylo to někde v Řecku... šlo tam o nějaké torzo sochy..... Tak se na něj podívej  a uvidíš, že od teď už bude mít pro tebe úplně jiný význam a přinesla mi ho na dvd. Tak jsem se podívala a měla pravdu, hodně mě to po těch letech oslovilo. Je to francouzský film s Annie Girardot a Philippe Noiretem v hlavních rolích, ona je policejní komisařka a on je profesor řečtiny, film je z roku 1980 a je to pokračování filmu Něžné kuře (1978), určitě vzpomínáte, a odehrává se kde? Ano, správně .... v Parze, na Korfu, v Aténách a na Meteorách. Skoro všude jsem byla, takže jsem byla samozřejmě hodně zvědavá, jestli jsem nafotila alespoň nějaké fotky, které by se daly najít i ve filmu. Prohlédla jsem si je a zkusila vypátrat ty, na kterých jsou totožné nebo alespoň hodně podobné záběry, byť je film starý a scenérie se změnily. Už jen to hledání a porovnávání starého s novým, to bylo vzrůšo.... Všechny moje fotky se nepodařily, tedy..... podařily, ale nepočítala jsem s tím, že je budu porovnávat s filmem,  kdybych to tušila, tak se víc snažím :-) ale kupodivu jsem jich vyfotila hodně ze stejných úhlů, tak se chci s vámi o tu radost podělit. A zase se nabízí stejná otázka, jako u porovnávání fotek z letadla s mapou, k čemu mi to vlastně je? K ničemu, ale dělala jsem to ráda, už jen ten pocit, že jsem tam byla a viděla to na vlastní oči, ten je úžasnej. A taky jsem si trochu prodloužila vzpomínání na krásnou dovolenou s nádhernými pohledy na město, moře a krajinu.
 Parga - pohled z hradu na ostrov Panagia, já jsem fotila tak, aby ostrov byl vidět, z filmu se mi podařilo sejmout nejlépe tuhle fotku, kde je vpravo větev borovice. Hmmmmm, nemám k dispozici žádnou borovou větev :-)
 Parga - cesta z hradu směrem k přístavu, je to stejná cesta, jen kapánek jiný úhel při focení, lepší nemám, musí stačit tenhle, ale je jasné, že jdeme tou samou uličkou.
 Parga - šli jsme tudy několikrát, ale fotila jsem jen jednou a to zezdola směrem nahoru, ve filmu to bylo naopak, zhora dolů.
 Parga - a jsme opět na zřícenině hradu, stejný pohled, jen já jsem udělala bližší detail a neměla jsem tam lidi, ale je to zcela totožný vchod (anebo východ), jiný tam ani není.
 Parga - pohled z hradu směrem do přístavu, lepší nemám, ale přibližně to souhlasí, jen.... nehledejte v hradní zřícenině ty antické sloupy a vykopávky, ve filmu to byly rekvizity a jestli si správně pamatuji, tak tvrdili, že se vykopávky konají na Herakliónu. Vypadalo to, jako když tím myslí, že Heraklion je ostrov, ale takový není, je to hlavní město Kréty. Protože tenkrát nebyl turistický ruch v Řecku tak velký, tak jim to asi mohli diváci i věřit, teď už se to okecat nedá, je jasné, že jsou v Parze.
 Parga - opět jakoby vykopávky na kopci v hradní zřícenině, ale zajímavé je, že mám opravdu úplně stejnou fotku skalního útesu jako je ve filmu, to je asi tím, že je to tak fotogenické :-).
 Parga - hlavní molo v přístavu, jak můžete vidět, budovy se dají docela dobře identifikovat, byť mají dneska jinou barvu, balkóny, okenice anebo střechu.... ale je to ono.
 Parga - tenhle úhel pohledu na moře s ostrovem a útesem v dáli jsem stále nemohla najít, lépe řečeno, mám jich spousty, ale ne takhle..... tak jsem hledala a hledala a kupodivu jsem i našla.... byť je to kapánek jiné, jen ten úhel pohledu souhlasí. Záběr ve filmu je točený z mola, já jsem stála až za molem, na nábřeží a vyfotila jsem totéž. Takže si odmyslete to molo a dostanete přesně ten samý obrázek, jako je ve filmu, no není to úžasný?
 Parga - ostrůvek naproti přístavu a hlavní pláži, jmenuje se Panagia anebo také ostrov Panny Marie, každého 15. srpna se zde konají slavnosti na oslavu Panny Marie a u toho je i velký ohňostroj a vůbec... oslava se vším všudy. Na ostrůvku je malý kostelík a vlevo je další malá kaple.
 Parga - další pohled na ostrov Panagia.
 A tohle je zajímavý obrázek, tady jsem udělala koláž z toho, jak jsem se snažila najít ze snímků z filmu a z mých fotek, ten pravý dům, kde se natáčel film a kde bydleli hlavní představitelé. Myslím, že jsem ho našla, porovnala jsem všechny detaily, které jsem měla k dispozici a jsem přesvědčená, že je to ten bílý dům na konci mola, má zelené okenice, zelenou markýzu (jen na části balkónu), bílé zděné zábradlí a pohled z něj je na hlavní molo, které je téměř naproti. Nic jiného, než ten bílý dům mi z toho nevychází. Dneska už vypadá jinak, stříšku má protáhnutou po celé délce domu, v přízemí je taverna, ale je to on, zbouraný není a všechno ostatní souhlasí. To bylo radosti, když jsem ho našla, dlouho jsem měla jiného favorita, ale logicky jsem ho musela vyřadit....
 Parga - promenáda, óóó jak prázdná byla, ani se nechce uvěřit :-) a dneska tam najdete 30-40 taveren. Ano, já vím, je to dobře, taky se musí nějak živit a když je poptávka i nabídka..... ale někdy mě to jejich nahánění nahánělo hrůzu a prchala jsem do méně atraktivních lokalit, kde si mě ani nevšimli :-) ale byli o to víc milí, že u nich chci utratit svoje peníze.
 Parga - hlavní náměstí hned u přístavu, tady na té fotce to už není moc vidět, to se opravdu hodně změnilo, ale jak jsem se dívala na ten film a šel děj, tak je to přesně ta lokalita, akorát tam tenkrát byla jen ta jedna taverna a teď je tam hotel a obchody a velice rušno.
 Korfu - palác Agion Michail, tady jsem nafotila hezky zblízka pravý oblouk, tento levý je hodně z dálky, takže jsem ho přiblížila. A tu promenádu za sloupovím jsem nafotila jen zvenku, ve filmu je i zevnitř.... tak snad příště.
 Korfu - přístav, už nevím, jestli jsem fotila příjezd nebo odjezd, ale to je jedno, je to ten samý břeh. I když kapánek jiný, tam se pár budov změnilo.
 Korfu - přístav, za to tady se nezměnilo vůbec nic.... teda kecám, budovy jsou stejné a dají se identifikovat i po těch letech, ale čeho si všimnete okamžitě je to, že tam kdysi bývalo molo, které vybíhalo do moře a dneska tam už není nic, molo je o kus dál. Ale pohled na budovy se mi povedl skoro identický.
 Korfu - a nakonec Nová pevnost, ta se tyčí na současným přístavem, ta stará je vlevo od přístavu, na takovém malém kopečku.
 Meteora - úžasné skalní útvary, na kterých se nachází několik ortodoxních chrámů.... tak tady nenajdete žádnou shodu, byla jsem tam ve dne a s turisty, film se točil v noci a úplně z jiných úhlů..... takže jen pro představu, že se tam do výše opravdu tyčí kláštery na skalách.

Žádné komentáře:

Okomentovat